Colorado State Science Fair, Inc.


Follow Us!
Follow us on Facebook!Get Linked in with CSEF!









2001 Grand Award Winners



Senior Division All Fair

1st Place:
Ryan Patterson
The Sign Translator
Central High School

2nd Place:
Keri Propst
A Possible Cystic Fibrosis Treatment: The Production of Glutathione by Inducing MRP Expression
Merino Jr/Sr High School

3rd Place
Milena Pastore
They Came, They Saw, They Devoured
Monte Vista High School



Junior Division All Fair

1st Place:
Kalen Meine
Earth or Bust! Making Fuel to Return from Mars
Mackintosh Academy

2nd Place:
Kelsea Ferrato & Erika Langhart
The Big Burn - Immediate Post-Fire Effects of the Mesa Verde National Park Fires
Miller Middle School

3rd Place:
Matt Nobles
Knotty Math2
Pagosa Springs Junior High School



Senior Division Botany

1st Place:
Nathan Davidson
Potential Inoculum Reservoir for PVY in the San Luis Valley, Colorado
Monte Vista High School
2nd Place:
Scott Lancaster
Microbial Fuel Cells 2
Walsh Jr/Sr High School
3rd Place:
Shannon George
Inducing Changes in Osmotic Pressure to Clonally Cryopreserved Propagated Buffalo Grass
Woodlin School
Honorable Mention:
Levi Klausner
Organic Opposition
Woodlin School
Honorable Mention:
Nicolas Burrows
Go South Young Radish
Palmer High School
Honorable Mention:
April Mertens
An In-Vitro Approach to Study the Effects of Genetic Engineering on Antibiotic Resistance
Merino Jr/Sr High School

Junior Division Botany

1st Place:
Kylee Willard
Nutrient Differences in Local Farm Soils
Fort Lupton Middle School
2nd Place:
Lauren Smith
Transformation Efficiency of Eschricho coli, Using Aged Cultures
Mountain Ridge Middle School
3rd Place:
Chelsea Komlo
Surviving with Salt
West Middle School
Honorable Mention:
Ciara Hall
Arsenic and Green Lace
St. Mary's of Littleton
Honorable Mention:
Brad Hertneky
What Do Disposable Diapers and Farming Have in Common? Polymers!
Burlington Middle School
Honorable Mention:
Kathleen Majewski
Glowing, Growing, Grown
St. Mary's of Littleton
Honorable Mention:
Reid Mattive
There's a Fungus Among Us
Sargent Elementary School

Honorable Mention:
Katelyn Starkebaum
Sproutin' Up
Haxtun Junior High School
Honorable Mention:
John Wilkinson
Full Spectrum Beans
Mountain Ridge Middle School

Senior Division Earth & Space Sciences

1st Place:
Evan Burgess
Dating Paleo-Glaciers With a GIS-Based Analysis of Moraine Erosion
Fairview High School
2nd Place:
Adam Ginsburg
Stability of a Small Planet's Orbit in the Habitable Zone of a Three Body System
Cherry Creek High School
3rd Place:
Brandon Gosch
The Erosion Effect: Soil Movement in the Garden of the Gods
Palmer High School

Junior Division Earth & Space Sciences

1st Place:
Meredith MacGregor
Measuring the Sun's Potation at Solar Maximum
Burbank Middle School
2nd Place:
Thatcher Heumann
The Heat Is On!
Summit Middle School
3rd Place:
Lauren Hakes
Sunspot Observation
Miller Middle School
Honorable Mention:
Adam Blackford
What Methods Control Erosion Best?
Swink School

Senior Division Engineering

1st Place:
Ryan Patterson
The Sign Translator
Central High School
2nd Place:
Dak Steiert
A Thesis on Liquid Bi-Propellant Rocket Propulsion
Battle Mountain High School
3rd Place:
Natalie Barnes
Are You Done with the Paper Yet, Dear?
Woodlin School
Honorable Mention:
Robert Ussery
Remotely Piloted Crop Dusting
Home School
Honorable Mention:
Craig Wright
Vulcan Block - A Building System for the Future
Sargent High School
Honorable Mention:
Michael Yurkoski
Autonomous Robot Pet
Broomfield High School

Junior Division Engineering

1st Place:
Kalen Meine
Earth or Bust! Making Fuel to Return from Mars
Mackintosh Academy
2nd Place:
Kevin Weber
Communicating at the Speed of Light: Free-Air Laser Communications
Challenger Middle School
3rd Place:
Robert Glissmann
To Track . . . Or . . . Not To Track: Examining the Benefits of Solar Tracking
Summit Middle School
Honorable Mention:
Mark Loiseau
The Use of Simple Fuzzy Logic in Robotics
Rick's Center
Honorable Mention:
Megan Vogel
Slinky the Electrical Toy
Holy Family Catholic School

Senior Division Environmental Sciences

1st Place:
Milena Pastore
They Came, They Saw, They Devoured
Monte Vista High School
2nd Place:
Lori Timm
Alar Scare: Real or Hysteria?
Monte Vista High School
3rd Place:
Mary Grace Beard
Dust Suppression for Agricultural Application
Walsh Jr/Sr High School
Honorable Mention:
Christine Knoblauch
Whose Fault Is It Anyway? The Alamosa River
Monte Vista High School
Honorable Mention:
Ryan Schnell
A Possible Control of Pine Beetle Infestations by Overcoming Larval Supercooling
Fairview High School
Honorable Mention:
Craig Wright
Gone with the Wind: Predicting Wind Erosion
Woodlin School

Junior Division Environmental Sciences

1st Place:
Clark Patton
Feces Happens
Summit Middle School
2nd Place:
Corey Swanson
The Effect of Radiation on Seed Germination, Plant Growth, and Their Chromosomes
Fort Lupton Middle School
3rd Place:
Tyler Benton
The Ecological Study of Microbial CO2 Respiration of Grazed and Ungrazed Rangeland
Hi-Plains High School
Honorable Mention:
Katherine Hermann
The Water Quality of Boulder Creek
Southern Hills Middle School
Honorable Mention:
Dusty Werner
Airvill Population
St. Anthony School
Honorable Mention:
Chris Michel
A River Runs Through It: A Study of the South Platte River
Merino Jr/Sr High School

Senior Division Health & Behavioral Sciences

1st Place:
Keri Propst
A Possible Cystic Fibrosis Treatment: The Production Of Glutathione by Inducing MRP Expression
Merino Jr/Sr High School
2nd Place:
Sara McFarland
Triclosan: Bacterial Resistance Ahead?
Hoehne High School
3rd Place:
Kelly Haller
Nutritional Intervention as a Potential Treatment for Dogs with Degenerative Joint Disease
Woodlin School
Honorable Mention:
Crystal Meyerett
Can You Eliminate Scrapie Genetically?
Kiowa High School
Honorable Mention:
Amy Liu
Adverse Effects of Iron Plus Vitamin C on Human Cells
Cherry Creek High School

Junior Division Health & Behavioral Sciences

1st Place:
Graham Anderson
You're an All-Star! An Experiment About Athletes and Visual Reflexes
North Middle School
2nd Place:
Alex West
Development of a Manipulative Model for Instruction in DNA Sequencing for Use in Public Schools
West Jefferson Middle School
3rd Place:
Ava Hoffman
My How Time Flies
Sargent Junior High School
Honorable Mention:
Kori Tagtmeyer
Determining the Presence of Clostridium perfringens in Rangeland Grasses
Hi-Plains High School
Honorable Mention:
Nathan Spaulding
Study of Various Bacteria's Resistance to Bacteriophage Virus
Platt Middle School
Honorable Mention:
Eris Moore
The Hypocrisy of Antibacterial Hand Gels
Woodlin School
Honorable Mention:
Alexis Brettschneider
Neon's Fluorescent Search
Highland Middle School
Honorable Mention:
Brian Walker
Gross! Mung!? What is the Green Stuff on Nosepads?
Fort Morgan Middle School
Honorable Mention:
Darrick Ohr
Get A Grip - Culturing Bacteria from Handles
Woodlin School

Senior Division Mathematics & Computer Sciences

1st Place:
Brian Camley
The New Polynomial Diet (Lose pixels, look better) - A Legendre Polynomial Based Alternative to JPEG
Palmer High School
2nd Place:
Kevin Christopher
Isomap and Neural Networks: A Comparison of Dimensionality Reduction Frameworks
Cherry Creek High School
3rd Place:
Eric Doner
Boris of Course
Walsh Jr/Sr High School
Honorable Mention:
Isabelle Zaugg
Can Losing Strategies Win? Parrondo's Paradox
La Jara, CO

Junior Division Mathematics & Computer Sciences

1st Place:
Matt Nobles
Knotty Math2
Pagosa Springs Junior High School
2nd Place:
Tyler Nicely
The Effects of MP3 Compression on Music Quality
Home School
3rd Place:
Adam Sidman
Patterns in DNA: The Vocabulary of Life
North Middle School
Honorable Mention:
Briennan Groves
A Math Lesson in Democracy
Wiggins Junior High School
Honorable Mention:
Amanda Shea Parker
The Relationship Between Trigonometric Ratios and Circular Motion
Cherry Creek West Middle School

Senior Division Physical Sciences

1st Place:
Jessica Caver
Influence of an Aqueous Environment on the Solidification Behavior of Underwater Wet Welds
Woodlin School
2nd Place:
Lucas Ingmire
Newton's Law or Murphy's? The Physics of Falling Bread
Brush High School
3rd Place:
Jessica Sidman
Magnetoplasmadynamics: The Future in Space Propulsion?
Palmer High School
Honorable Mention:
Philip Charles Kirmuss
Wireless Energy
Bayfield High School

Junior Division Physical Sciences

1st Place:
Marika Meertens
Sticky Static
Centennial Middle School
2nd Place:
Meredith Myre
The Effect of Heat and Humidity on Membranophones
Miller Middle School
3rd Place:
Rolena Richardson
What's Up With Fermentation?
Cherry Creek Middle School
Honorable Mention:
Alyssa Hill
Rusty Chevrolet: The Effects of Ice Melting Compounds on Car parts
Fort Morgan Middle School
Honorable Mention:
Catherine C. Gold
Bric-A-Brac
Rick's Center for Gifted Children

Senior Division Zoology

1st Place:
Betsey Taylor
A Study of Environmental Hormones: Testing PVC Extract on Wild Fruit Flies
Palmer High School
2nd Place:
Frank Bauer
A Comparative Study of M. Cerebralis Infection in Three Different Species of Salmonid Fishes

Brush High School
3rd Place:
Melissa Pinkerton
Cell Damage: The Effects of Cellular Phone Emissions on Escherichia coli and Drosophila melanogaster

Monte Vista High School
Honorable Mention:
Amber Henry
Forensic Entomology: A Simulation of Sarcophaga bullata Development in Varying Temperatures
Hi-Plains High School
Honorable Mention:
Michelle Itano
Locating Genes on a Drosophila Chromosome
Fairview High school
Honorable Mention:
Alexia Peake
The Effects of Environmental Hazards on Over-Expressed dp53 Drosophila
Merino Jr/Sr High School

Junior Division Zoology

1st Place:
Scott Japhet
Enlightened Nerka: Response of Kokanee Salmon Fry to Light and Sound
Miller Middle School
2nd Place:
Stacey Bartlett
Gene Prints: Do Genetics Influence Fingerprints?

Merino Jr/Sr High School
3rd Place:
Nathan Schmidt
Will Poisonous Plastics Take You to the Undertaker?

Merino Jr/Sr High School
Honorable Mention:
Mark Baker
Fishy Response

Buchanan Middle School
Honorable Mention:
Travis Campbell
A Study of Long Term Memory in a Rat
Miller Middle School

Senior Division Team Projects

1st Place:
Curtis Larimer & Dave Wacker
Mathematics Is Not Ready for Such a Problem
Palmer High School
2nd Place:
Kristen Rasmussen & Aaron Burgess
Microbarometric Turbulence: Measuring Invisible Atmospheric Waves with a Homemade Microbarograph
Fairview High School
3rd Place:
Jessica McAlister & Jayme Johnson
Illuminating the Truth About Melatonin
Palmer High School
Honorable Mention:
Kendal Wallis Bauman & Ashley Chapin
The Effects of Polymer Crystals on Nitrates and Plant Growth
Pawnee High School
Honorable Mention:
Luke Klausner & Bryan Herrera
Breaking the Constraints of the Gregorian Time System
Woodlin School
Honorable Mention:
Samuel Huang & Andy Lin
Investigation of Antibacterial Detergent
Cherry Creek High School
Honorable Mention:
Valerie Brice, Java Tunson, & Anna Nussbaum
The Biological, Chemical and Physical Interactions within a Wetland's Ecosystem
Palmer High School

Junior Division Team Projects

1st Place:
Kelsea Ferrato & Erika Langhart
The Big Burn - Immediate Post-Fire Effects of the Mesa Verde National Park Fires
Miller Middle School
2nd Place:
Molly Kraus & Hannah Kraus
Biosphere: Controlled Ecological Life Support System
Pagosa Springs Junior High School
3rd Place:
John Young & Cody Iszler
Pollution from Fireplace Fuels
Ridgeway School
Honorable Mention:
Joel Martin & Douglas Cody Jolly
Water Holding Capacities of Lincoln County Soils
Genoa-Hugo School


Student Choice Awards

Junior Division:
Adam Sidman
Patterns in DNA: The Vocabulary of Life
North Middle School

Senior Division:
Evan Burgess
Dating Paleo-Glaciers with A GIS-Based Analysis Of Moraine Erosion
Fairview High School

Bennett Merriman
Ionic Propulsion
Wasson High School


Ralph Desch Technical Writing Award

Betsy Taylor
A Study of Environmental Hormones: Testing PVC Extract on Wild Fruit Flies
Palmer High School


Poster Art Contest

Poster Art was done by Molly Krause & Hannah Krause, Pagosa Springs Junior High School in Pagosa Springs, CO.

Back to the Top of the Page

Copyright Colorado State Science Fair, Inc. All rights reserved.
Last modified 10/21/10