Colorado State Science Fair, Inc.


Follow Us!
Follow us on Facebook!Get Linked in with CSEF!









2003 Grand Award Winners


Senior Division Best Individual Projects

2003 Senior Division Best Individual Project Winners

1st Place:
Jennifer McDonough
Cruciferous Playhelminthes
Colorado Springs, CO

2nd Place:
Lauren Smith
Xanthomonas campestris pv. Vesicatoria: A Study of the Relationship Between Extra-Cellular Material & Heightened Host Response
Colorado Springs, CO

3rd Place:
Lisa Saccomano
Abnormal Otic Invagination with Possible Associations to OAV Spectrum
Englewood, CO



Senior Division Best Team Projects

2003 Senior Division Best Team Projects

1st Place:
Andrew Leifer, Raymund To, & David Pothier
Fractals, Power-Laws, and the Weibull Distribution: Mathematically Modeling Crumpled Paper
Boulder & Louisville, CO

2nd Place:
Brad Engel & Brian Henning
Ramifications of Temperature Fluctuations and Thrombolytic Enzymes
Centennial & Englewood, CO

3rd Place:
Levi Klausner & Harold Klausner
Wheat Variety Response to Drought
Woodrow, CO



Junior Division Best Individual Projects

2003 Junior Division Best Individual Project Winners

1st Place:
Meredith MacGregor
Dropping into Chaos
Boulder, CO

2nd Place:
Timothy Schneider
Can You Hear Me?
Durango, CO

3rd Place:
Adreanne Brungardt
A Possible Mechanism for Explaining the Lake Nyos Tragedy
Brush, CO



Junior Division Best Team Projects

2003 Junior Division Best Team Projects

1st Place:
Andy Ralston & Josh King
Bouncing Light
Grand Junction, CO

2nd Place:
Brian Russell & Vincent Rouse
Bac in the Dish
Littleton & Highlands Ranch, CO

3rd Place:
Natalia Wilkins & Sarah Cornish
Gravity vs. Velocity
Denver, CO

(Also pictured are Kendall Murphy, Joaquin Milburn, Alex Zemach, Rebecca Siegal & Zoe Dostal for being nominated for the top team award.)


Senior Division Botany

1st Place:
Lauren Smith
Xanthomonas campestris PV Vesicatoria: A Study of the Relationship Between Extra-Cellular Material & Heightened Host Response
Colorado Springs, CO
2nd Place:
Tom Herter
Hylemya sp.'s Effects on Fitness of Polemonium foliosissimum
Meeker, CO
3rd Place:
Heather Messick
The Effects of Seed Treatments in Tuberization of Potatoes
Monte Vista, CO
Team Nomination:
Levi Klausner & Harold Klausner
Wheat Variety Response to Drought
Woodrow, CO
Honorable Mention:
Linell Griffin
Dead or Dormant? The Effects of Herbicides on Convolvulus arvensis
Walsh, CO

Junior Division Botany

1st Place:
Michaela Kaiser
How Fast Is the Clock Ticking? Titer vs. Time
Monte Vista, CO
2nd Place:
Ashley Wilkinson
Got Water?
Colorado Springs, CO
3rd Place:
Jason Pope
Hydroponics vs. Soil
Fort Lupton, CO
Honorable Mention:
Amber Widgery
To Grow or Not to Grow
Haxtun, CO
Honorable Mention:
Lydia Van Deraa
Corn Emergence
Yuma, CO
Honorable Mention:
Stephen Ben Majed
Survival of the Fittest
Fort Lupton, CO

Senior Division Chemistry

1st Place:
Tyler Keck
The Super Absorber: Using Sodium Polyacrylate to Absorb Metals in Water
Monte Vista, CO
2nd Place:
Adam Brungardt
Effect of Varying Electrical Potential on Liesegang Rings Growth
Brush, CO
3rd Place:
Autumn Petros-Good
Colored Chemical Chaos: The Absorption of Light Wavelengths
Colorado Springs, CO
Honorable Mention:
Emily Gu
The Effects of Synthetic Surfactants on Surface Motility of Bacillus subtilis
Superior, CO

Junior Division Chemistry

1st Place:
Justin Garoutte
The Milky Way
Antonito, CO
2nd Place:
K. J. Ward
Does Your Drink Have the Kick of Carbonation?
Hugo, CO
3rd Place:
Lauren Butero
Up in Smoke - Flammability Testing Children's Sleepwear
Bayfield, CO
Honorable Mention:
Leah Flink
What Color Was the Black Ink?
Berthoud, CO

Senior Division Earth & Space Sciences

1st Place:
Graham Anderson
What a Scorching State! Is Urban Growth Worsening Drought in Colorado?
Colorado Springs, CO
2nd Place:
Tyler Benton
Determining Ice Core Storage Efficacy Using Oxygen Isotope Comparisons
Vona, CO
3rd Place:
Danielle Nuding
Lightning . . . Is It the Answer?
Yuma, CO
Honorable Mention:
Janel Brown
Observing the Asteroid 808 Merxia
Centennial, CO

Junior Division Earth & Space Sciences

1st Place:
Adreanne Brungardt
A Possible Mechanism for Explaining the Lake Nyos Tragedy
Brush, CO
2nd Place:
Jeffrey Hrncir
Reconstructing the Paleoclimate of the Green River Formation
Grand Junction, CO
3rd Place:
Dailey Kluck
Wind Blocks
Boulder, CO
Honorable Mention:
Carmen Winn
The Orientation of Spiral Galaxies
Grand Junction, CO

Senior Division Engineering

1st Place:
Robert Ussery
Sailplane Winch Launch Telemetry and Data-Logging
Fort Collins, CO
2nd Place:
Craig Wright
Designing an Innovative Micropump
Akron, CO
3rd Place:
Adam Sidman
Spinning Wind Energy in a New Direction: The Darrieus Vertical Axis Wind Turbine
Colorado Springs, CO
Honorable Mention:
Jeff Marlow
The Role of Oxygen in Cobalt Doped Titanium Oxide Thin Films
Englewood, CO

Junior Division Engineering

1st Place:
Timothy Schneider
Can You Hear Me?
Durango, CO
2nd Place:
Zachary Zillmann
Wireless Moisture Detector for G-Tube Feedings
Parker, CO
3rd Place:
Molly May
Magnets and Maglev
Durango, CO
Team Nomination:
Andy Ralston & Josh King
Bouncing Light
Grand Junction, CO
Team Nomination:
Kendall Murphy, Joaquin Milburn & Alex Zemach
Helping the Hearing Impaired
Durango, CO
Honorable Mention:
Kevin Gao
Ion Propulsion Engine: To Space and Beyond
Boulder, CO
Honorable Mention:
Aaron Sommer
Lights, Projector, Action!
Centennial, CO
Honorable Mention:
Kristine Thompson
A Water Powered Gameboy
Littleton, CO

Senior Division Environmental Sciences

1st Place:
Jessica Caver
Designing and Testing Solids to Remove Arsenic
Deer Trail, CO
2nd Place:
Katherine Hermann
The Development of an Analytical Method by Which to Measure 1, 3, 7 - Trimethyl-xanthine in Water Samples
Louisville, CO
3rd Place:
Laurie Cornell
Pass the Salt: The Ecological Impacts of Magnesium Chloride De-Icer on Roadside Vegetable in the Nederland Region
Nederland, CO
Honorable Mention:
Kendra Kailey
Watch the Burn: Promoting Fire Resistance in Grass Landscapes
Merino, CO

Junior Division Environmental Sciences

1st Place:
Cacia Steensen
Forest Fire Fuels
Pine, CO
2nd Place:
Katie Luff
The Rehabilitation of Burned Areas
Colorado Springs, CO
3rd Place:
John Heermann
Oil Pollution Solution II
Haxtun, CO
Honorable Mention:
Cody Caver
Lights Out: Exploring the Electrical Conductivity of MgCl2
Deer Trail, CO
Honorable Mention:
Lauren Doty
Cooking: A Matter of Life or Death
Greenwood Village, CO

Senior Division Health & Behavioral Sciences

1st Place:
Lisa Saccomano
Abnormal Otic Invagination With Possible Associations to OAV Spectrum
Englewood, CO
2nd Place:
Kelly Cook
Is What You See, What You Get? Brain Perception and the Physics of Light
Fort Collins, CO
3rd Place:
Diane Gumina
A Possible Breast Cancer Treatment: Interferon Alpha Combined with Indole-3-Carbinol
Sterling, CO
Team Nomination:
Brad Engel & Brian Henning
Ramifications of Temperature Fluctuations and Thrombolytic Enzymes
Centennial & Englewood, CO
Honorable Mention:
Andrea Buxton
The Abrasive Question: Amalgam vs. Composites
Lamar, CO
Honorable Mention:
Amber Henry
Biometric Identification: An Analysis of Lannarelli's System of Ear Identification
Joes, CO

Junior Division Health & Behavioral Sciences

1st Place:
Yael Munishor
Got Milk?
Denver, CO
2nd Place:
Richelle Fritzler
Got Milk? Got Hormones? A Study Done with Bovine Somatotropin and Grout
Atwood, CO
3rd Place:
Taylor Thompson
The Effect of Ephedra on Hissing Cockroaches
Merino, CO
Team Nomination:
Rebecca Siegel & Zoe Dostal
Memorize to the Beat
Colorado Springs, CO
Honorable Mention:
Shana Keilson
Calcium - Do You Get Enough? Perception vs. Reality
Boulder, CO
Honorable Mention:
Julia Nell
Driving Reaction Times
Pagosa Springs, CO
Honorable Mention:
Emily Rotbart
It's All Chinese to Me! The Effect of Women's and Girl's Ages on Learning and Retention
Denver, CO

Senior Division Mathematics & Computer Sciences

1st Place:
Brian Camley
The Telltale Heart of Darkness: Differentiating Between Authors - Beyond Naive Bayesian Classification
Colorado Springs, CO
2nd Place:
Brad Klingenberg
Tinder Box: An Exploration in Geopolitical Modeling, Abstraction, and Statistical Inference
Greeley, CO
3rd Place:
Gabriel Recchia
Creating Application-Independent Accessibility Software for the Mobility Impaired
Berthoud, CO
Team Nomination:
Andrew Leifer, Raymund To, & David Pothier
Fractals, Power-Laws, and the Weibull Distribution: Mathematically Modeling Crumpled Paper
Boulder & Louisville, CO
Honorable Mention:
Nathan McNew
An Analysis of Complexity Measures for Computer Generated Mazes
Arvada, CO

Junior Division Mathematics & Computer Sciences

1st Place:
Chelsea Oden
Pursuing Patterns in Primes
Monte Vista, CO
2nd Place:
Matt Zubiel
Visual Password System
Monument, CO
3rd Place:
Caitlin Pomeroy
Diggin' Trig: Sun Light, Sun Bright, Can I Measure the Sun Before Night?
Atwood, CO
Honorable Mention:
Ian Springer
Robotic Rescue - Designing and Building a Light Sensing Robot for Search and Rescue of Disaster Victims
Lamar, CO

Senior Division Microbiology

1st Place:
Kayla Zimmerman
The Effect of Three Types of Mulches on Soil Dwelling Bacteria in a Peach Orchard in Western Colorado
Hotchkiss, CO
2nd Place:
Jessica Stroud
Along Came a Spider
Colorado Springs, CO
3rd Place:
Heather McGuire
Selenium Utilization as Protection From Oxidative Stress Induced by Ultraviolet Radiation
Lindon, CO
Honorable Mention:
Sasha Montgomery & Alicia Eggen
Mold: Covert Killer
Rifle, CO
Honorable Mention:
Holly McGuire
Phospholipid Uptake and Production in Toxoplasma
Lindon, CO

Junior Division Microbiology

1st Place:
Anita Lowe
The Effects of Pulsed DC Electricity on Pond Water Bacteria
Berthoud, CO
2nd Place:
Mikaila Way
An Apple a Day Keeps the Dentist Away?
Evergreen, CO
3rd Place:
Michael Dango
Augmenting Bioremediation
Colorado Springs, CO
Team Nomination:
Brian Russell & Vincent Rouse
Bac in the Dish
Littleton & Highlands Ranch, CO
Honorable Mention:
Alex Schnaderbeck
Density of Bacteria on Public Surfaces II
Monte Vista, CO
Honorable Mention:
Martha Carol
The Safe Kitchen: Sponge vs. Paper Towel
Boulder, CO

Senior Division Physics

1st Place:
Leota McDaniel
An Investigation into the Leidenfrost Phenomenon
Brush, CO
2nd Place:
William Eucker
Field Emission Capability vs. Diameter of Vertically Aligned MWNT's
Denver, CO
3rd Place:
Colin Olivier
Landslide Generated Mega-Tsunami
Colorado Springs, CO
Honorable Mention:
Scott Headrick
Slow Down
Black Hawk, CO

Junior Division Physics

1st Place:
Meredith MacGregor
Dropping into Chaos
Boulder, CO
2nd Place:
Jake Harman
Predicting Viscosity Using Rotational Velocity
Boulder, CO
3rd Place:
Dominic Fuller-Rowell
Sound Is Supersonic
Boulder, CO
Team Nomination:
Natalia Wilkins & Sarah Cornish
Gravity vs. Velocity
Denver, CO
Honorable Mention:
Lenny Benton
Mousetrap Dragster
Saguache, CO
Honorable Mention:
Diana Qiu
Lorentz Force
Colorado Springs, CO

Senior Division Zoology

1st Place:
Jennifer McDonough
Cruciferous Playhelminthes
Colorado Springs, CO
2nd Place:
Courtney Eichengreen
Bioenergetics and Echinacea
Colorado Springs, CO
3rd Place:
Mackenzie Peake
Parkinson's Medication Dilemma: Folate Supplementation to Reduce L-dopa's Risk
Merino, CO
Honorable Mention:
Phillip Torres
The Best Wing Angle for Absorbing Heat from Light in Nymphalis antiopa
Englewood, CO

Junior Division Zoology

1st Place:
Holli Linman
Flying Jewels
Crawford, CO
2nd Place:
Clare O'Connor Seville
Ips Beetles
Dolores, CO
3rd Place:
Lisa Han
Comparison of Life Spans of the Free Living Nematode C. elegans from Three Geographical Areas
Boulder, CO
Honorable Mention:
Justin Boren
Dead or Alive
Durango, CO

Student Choice Awards

Junior Division: Ian Springer
Robotic Rescue - Designing and Building a Light Sensing Robot for Search and Rescue of Disaster Victims
Lamar, CO

Senior Division: Kelly Cook
Is What You See, What You Get? Brain Perception and the Physics of Light
Fort Collins, CO


Ralph Desch Technical Writing Award

The winner of the Ralph Desch Technical Writing Award for 2003 was Jeff Marlow for his project
The Role of Oxygen in Cobalt Doped Titanium Oxide Thin Films. Jeff is from Englewood, CO.
Jeff was unable to attend the Awards Ceremony, so no photo is available.

Poster Art Contest

Poster Art for 2004

Poster Art was done by Morgan Edwards, High Country Christian Academy, Colorado Springs, CO.


Teacher of the Year Award

The winner of the first Colorado Science and Engineering Fair Teacher of the Year Award was Gary Wilkinson of Monte Vista High School.

Back to the Top of the Page

Copyright Colorado State Science Fair, Inc. All rights reserved.
Last modified 10/21/10