Colorado State Science Fair, Inc.


Follow Us!
Follow us on Facebook!Get Linked in with CSEF!









2010 Grand Award Winners

 


Senior Division Best Individual Projects

1st Place:
Nikki Buhrdorf
Aspen in a State of SADness: A Statistical Analysis of the Decline of Populus tremuloides
Hotchkiss, CO

2nd Place:
Ben Armstrong
The Uptake of Endocrine Disrupting Chemicals
Monte Vista, CO

3rd Place:
Radhika Rawat
Pre-Initiation Complexes of SREBP-1a and -2
Boulder, CO


Senior Division Best Team Projects

1st Place:
Tonya Pavlenko & Laura Gudvangen
Internal Combat with Melanoma: Triggering an Immune response Through the Up-Regulation of FAS Using Toll Ligand Combination Treatments
Colorado Springs, CO

2nd Place:
Lorne Muir II & Nathan Weeks
Analyzing the Separate Toxicity of Engineered Nanoparticles on L1210 Cells
Colorado Springs, CO

3rd Place:
Alexander Port & Devon Stock
The Effect of Intramolecular Bonding on the Structure of Odor Binding Protein-4
Denver, CO


Junior Division Best Individual Projects

1st Place:
Reid Palser
Submersible Vehicle Design and Modification
Otis, CO

2nd Place:
Kaily Adair
The Accuracy Behind the Accusation
Fort Collins, CO

3rd Place:
Bria Smith
The Effects of Hydroxymethylfurfural on the reproduction of Fruit Flies
Denver, CO


Junior Division Best Team Projects

1st Place:
Erin McLaughlin & Jessie McLaughlin
Irrigation Water Salinity and Its Effect on Early Plant Growth
Boulder, CO

2nd Place:
Lawrence Zhang & Isabelle Nathanson
Thinking in Color: The Effect of Brain Dominance on How We Learn
Boulder, CO

3rd Place:
Levi Schofield & Luke Dekker
DWD (Driving While Distracted)
Colorado Springs, CO



Senior Division Animal Sciences

1st Place:
Emily Schnoor
The Answer is in the Solution
Monte Vista, CO
2nd Place:
Nathan Frantz
Does Size Matter?
Fleming, CO
3rd Place:
Erik Schnaderbeck
Identifying Individual Rainbow Trout Utilizing Distinct Spot Orientation
Monte Vista, CO
Honorable Mention:
Ben Smith
Biological Control of an Unseen Killer: Dendroctonus rufipennis, the Spruce Beetle
Hotchkiss, CO

Junior Division Animal Sciences

1st Place:
Bria Smith
The Effects of Hyroxymethylfurfural on the Reproduction of Fruit Flies
Denver, CO
2nd Place:
Zoe Wohlgenant
The Efficacy of Sugar Dusting in Controlling Populations of Honey Bee Mites
Denver, CO
3rd Place:
Claire Francis
Division and Multiplication: How Planarians Regenerate
Denver, CO
Honorable Mention:
Grant Wray
Does the Environment in a Refrigerator Affect the Water Content of Free-Ranged and Caged Chicken Eggs?
Fort Collins, CO

Senior Division Behavioral & Social Sciences

1st Place:
Vikash Hypio
Voting Systems: An Outcome Analysis, Phase 2
Hotchkiss, CO
2nd Place:
Joshua Garcia
Are You Confined to a Life with Musical Disabilities?
Monte Vista, CO
3rd Place:
Diane Schulze
Error in MRI: Bias, Random Error, and the Power of Suggestion
Greenwood Village, CO
Honorable Mention:
Sarah Oden
Human Perception: A Study on Implicit Prejudice
Monte Vista, CO

Junior Division Behavioral & Social Sciences

1st Place:
Kaily Adair
The Accuracy Behind the Accusation
Fort Collins, CO
2nd Place:
Aleesa Muir
Developing an Awareness of Pet Stewardship
Colorado Springs, CO
3rd Place:
Julia Siegel
The Confusion of the Rainbow Part 2
Denver, CO
Honorable Mention:
Chad Haunschild
Exercises: Can The Eyes Learn?
Canon City, CO
Honorable Mention:
Marika Schubert
The Power of Suggestion
Colorado Springs, CO
Honorable Mention:
Sophie Foster
Color Confusions
Colorado Springs, CO
Team Nomination:
Lawrence Zhang & Isabelle Nathanson
Thinking in Color: The Effect of Brain Dominance on How We Learn
Boulder, CO
Team Nomination:
Levi Schofield & Luke Dekker
DWD (Driving While Distracted)
Colorado Springs, CO

Senior Division Chemistry

1st Place:
Jaehee Park
Using Steel Wool to Remove Arsenic from Drinking Water
Boulder, CO
2nd Place:
Aidan Seawalt
Concentration of Nickel Hydroxide in a NiMH Battery
Greenwood Village, CO
3rd Place:
Gerri Roberts
Basic Studies of Green Diesel from Biostock
Fort Collins, CO
Honorable Mention:
Travis Zuniga
Brand Name v. Generic: A Chemical Analysis of Analgesics by TLC
Pueblo, CO
Honorable Mention:
Katelyn Yowell
Chlorophyll in Your Lip Balm
Hugo, CO
Team Nomination:
Alexander Port & Devon Stork
The Effect of Intramolecular Bonding on the Structure of Odor Binding Protein-4
Denver, CO

Junior Division Chemistry

1st Place:
C J VanDeMark
Medieval Paint Mediums
Greeley, CO
2nd Place:
Ross Reirson
Green Tea: A Healthy Choice?
Monte Vista, CO
3rd Place:
Teisha Coffield
Rethinking De-inking
Otis, CO
Honorable Mention:
Robin Austin
Yeast: CO2 Output Using Natural and Artificial Sweeteners
Durango, CO
Honorable Mention:
Lauren Wilson
Blaze vs. Baking Soda
Colorado Springs, CO

Senior Division Earth & Space Sciences

1st Place:
Johanna Phillips
Infested Forests and Evapotranspiration II: Developing a Watershed Model, Phase I
Monte Vista, CO
2nd Place:
Tara Sowrirajan
Hadley Circulation in the Venusian Atmosphere
Greenwood Village, CO
3rd Place:
Tanya Petach
Colorado River Salinity: Correlation to Geostrata and Mitigation with Carbon-Fiber Capacitors
Boulder, CO
Honorable Mention:
Christopher Krause
Microclimates Under the Microscope
Colorado Springs, CO

Junior Division Earth & Space Sciences

1st Place:
Sophia Schneider
Reducing Global Warming? The Effect of Microorganisms on Geologic Sequestration
Colorado Springs, CO
2nd Place:
David Ritzwoller
Do Earthquakes in Colorado Follow the Gutenberg-Richter Law?
Boulder, CO
3rd Place:
Taylor Volesky
The Physical Weathering of Rocks: The Freeze Thaw Cycle
Denver, CO
Honorable Mention:
Troy Fantini
Boiling in the Stratosphere
Aspen, CO

Senior Division Energy & Transportation

1st Place:
Sara Volz
Enhancing Algae Biofuels: The Effects of Nitrogen Limitation and CO2 Infusion on the Oil Yields of Nannochloropsis oculata
Colorado Springs, CO
2nd Place:
Christy Farnsworth
A New Look of Alternative Energy
Paonia, CO
3rd Place:
Raleigh Burt
Optimizing Energy Extraction and Water Conservation of Geothermal Heating Systems, Part II
Monte Vista, CO
Honorable Mention:
Scott Martin
Storing and Harnessing Energy Through Pumped Micro-Hydroelectric Systems
Greenwood Village, CO

Junior Division Energy & Transportation

1st Place:
Nathanael Ramirez
The "Light" of Our Lives
Monte Vista, CO
2nd Place:
Ryan Famiglietti
Garbage Is Good: Gasification as Green Energy
Denver, CO
3rd Place:
Cecelia Brennan
Revolutionizing Household Appliances
Grand Junction, CO
Honorable Mention:
Ryan Mitchell & Drake Hammond
How Much Are You Wasting?
Denver, CO

Senior Division Engineering

1st Place:
Henry Shennan
A 2.3m Dual Band Radio Telescope for Power Mapping and Line Spectra Observations
Boulder, CO
2nd Place:
Jesse Ellison
Next Generation Propulsion: The ALFA Mark VI
Bayfield, CO
3rd Place:
Megan Perez
The Hovercraft Project
Del Norte, CO
Honorable Mention:
Roberto Fortes & Taylor Lobato
Trash Landing: Building a Plane from Recycled Materials
Center, CO

Junior Division Engineering

1st Place:
Reid Palser
Submersible Vehicle Design and Modification, Phase One
Otis, CO
2nd Place:
Dylan Schlager
Internet Through a Can???
Boulder, CO
3rd Place:
Jennifer Jones
Catching the Musca domestica: A Study of the Common House Fly and Trapping It with a Biodegradable, Eco-friendly, and Non-Hazardous Fly Trap
Keenesburg, CO

Senior Division Environmental Sciences

1st Place:
Ben Armstrong
The Uptake of Endocrine Disrupting Chemicals
Monte Vista, CO
2nd Place:
Shannon McAvoy
Water, Water Everywhere
La Veta, CO
3rd Place:
Mark Seres
Optimization of the Amount of Iron for the Enhancement of Phytoplankton Blooms
Greenwood Village, CO
Honorable Mention:
Brisha Wakasugi
Kerber Creek Restoration: Using Phytoremediation to Rebuild a Watershed
Blanca, CO
Honorable Mention:
Jeffrey Hibbert
The Implications of Using Carbon Nanotubes to Promote Algal Growth
Otis, CO

Junior Division Environmental Sciences

1st Place:
Rachel Rossi
Catch That Copper: The Effects of Fungi Cultivation on Copper Levels in Fresh Water
Durango, CO
2nd Place:
Devon Enke
Mycorrhizal Symbioses: Unlocking the Potential of Soil
La Veta, CO
3rd Place:
Grant Yowell
Go Green with BioPlastics
Hugo, CO
Honorable Mention:
Torin McDonald
The Impact of a Coal Mine on Water Quality
Boulder, CO
Honorable Mention:
Brett Ferraro
Troubled Waters?
Vail, CO
Honorable Mention:
Dante Carter
Do Natural Remedies Work for Stream Pollution?
Colorado Springs, CO
Team Nomination:
Jessie McLauglin & Erin McLaughlin
Irrigation Water Salinity and Its Effect on Early Plant Growth
Boulder, CO

Senior Division Mathematics & Computer Sciences

1st Place:
John Parish IV
Closer to Where It Wasn't: Estimation and Tracking Using Adaptive Filtering
Colorado Springs, CO
2nd Place:
Robin Betz
Automated Image Reassembly with a Hybrid Genetic Algorithm
Boulder, CO
3rd Place:
Garrett Glissmann
Leveraging the Twitter Platform for Mass Communication and Collection of Opinions
Boulder, CO
Honorable Mention:
Jessica Constant
Computer Modeling III: An Eulerian Simulation Model of Particulate Dispersion in the Atmosphere
Fort Collins, CO
Honorable Mention:
Ashlynne Miller
Determination of Fractal Dimension of Blood Spatter Patterns
Otis, CO

Junior Division Mathematics & Computer Sciences

1st Place:
Brandon Jacobs
Hard Drive Sector Size . . . Does It Impact Performance?
Boulder, CO

2nd Place:
Kyle Kihn
Stopping the Spread of HINI: A Computer Simulation
Boulder, CO
3rd Place:
Dakota Harris
Magical Mathematical Juice
Wiggins, CO

Senior Division Medicine & Health

1st Place:
Radhika Rawat
Pre-Initiation Complexes of SREBP-1a and-2
Boulder, CO
2nd Place:
Connie Liu
Therapeutic Use of microRNA-200c to Treat HEY Ovarian Cancer
Greenwood Village, CO
3rd Place:
Rahul Shankar
Proteomic Method Development for the Analysis of Tissue Transglutaminases Role in Cancer Progression
Colorado Springs, CO
Honorable Mention:
Nikki Schmidt
Mixing Prescriptions? The Inactivation of Tamoxifen by SSRIs on Lumbriculus variegatus
Merino, CO
Team Nomination:
Tonya Pavlekno & Laura Gudvangen
The Internal Battle with Melanoma: Triggering an Immune Response Through the Up-Regulation of FAS Using Toll Ligand Combination Treatments
Colorado Springs, CO
Team Nomination:
Lorne Muir II & Nathan Weeks
Analyzing the Separate Toxicity of Engineered Nanoparticles on L1210 Cells
Colorado Springs, CO

Junior Division Medicine & Health

1st Place:
Abigail Negley
The Effect of Pain Killers on the Healing Process of Planaria
Colorado Springs, CO
2nd Place:
Sydney Matteson
Planaria Grow: Fast or Slow? The Effects of Healing Remedies on the Regeneration of Planaria
Colorado Springs, CO
3rd Place:
Kaitlyn Nagel
Running on Fumes
Fort Collins, CO
Honorable Mention:
Megan Percy
The Best Thing Since Fresh Fruit
Colorado Springs, CO
Honorable Mention:
Phoebe Stoye
The Effect of Therabands on Ankle Strength
Grand Junction, CO

Senior Division Microbiology

1st Place:
Kelli Lynch
Irradiation Extermination: A Portable System to Eliminate Water-Borne Microorganism
Fort Collins, CO
2nd Place:
Katherine Schilling
Strain Engineering Furfural Resistance in E. coli for Biofuels Applications
Monte Vista, CO
3rd Place:
Wyatt Palser
An Examination of Silver Nanoparticles: Antimicrobial Effects and Mitigation
Otis, CO
Honorable Mention:
Elaine Wolfe
The Effects of Common Oral Hygiene Routines on the Oral Microbiota
Boulder, CO

Junior Division Microbiology

1st Place:
Chelsea Smith
Ewww! What's on My Shoe?
Colorado Springs, CO
2nd Place:
Marcus Witzel
Monumental Mold
Colorado Springs, CO
3rd Place:
Anne Mummery
Don't Eat the Yellow Snow
Durango, CO
Honorable Mention:
Connor Fiscus
MMMM... I'm Lovin' It! Unless It's On The Floor
Merino, CO
Honorable Mention:
Alicia Gerken
Why then, can one desire too much of a good thing? Shakespeare's As You Know It, 1600
Keenesburg, CO

Senior Division Physics

1st Place:
Ethan Hahn
Nuclear Fusion By Inertial Electrostatic Confinement: Increasing Efficiency With Thermionic Emission
Colorado Springs, CO
2nd Place:
Amy Lyne
Investigation of Wave Phenomenon
Brush, CO
3rd Place:
Nathaniel Thompson
The Dynamics of Induced Hovering Flight in an Oscillating Airflow at Various Frequencies
Brush, CO
Honorable Mention:
Tanner Dunivan
Stronger Than a Speeding Bullet
Walsh, CO
Honorable Mention:
Samantha Ensz
Photon Emission Based on Color
Seibert, CO
Honorable Mention:
Tucker Leavitt & Samuel Kater
Electrostatic Power Amplification
Durango, CO

Junior Division Physics

1st Place:
Jessica O'Brien
Picture Perfect
Lafayette, CO
2nd Place:
Emma Frantz
The Effects of Magnetic Levitation on Friction Force
Colorado Springs, CO
3rd Place:
Aidan Mike
What's the Point? A Ballistic Analysis of Arrowheads
Colorado Springs, CO
Honorable Mention:
Nick Wilbur
Making Waves: The Effect of Bow Size on Violin Sound Waves
Durango, CO
Honorable Mention:
Alina Lugo
Planaria Regeneration and Electromagnetism
Colorado Springs, CO

Senior Division Plant Sciences

1st Place:
Nikki Buhrdorf
Aspen in a State of SADness: A Statistical Analysis of the Decline of Populus tremuloides
Hotchkiss, CO
2nd Place:
Wylie Keller
Wool as a Potting Media
Monte Vista, CO
3rd Place:
Jordan Lestina
Biodiesel From Sunflowers?: An Analysis of Planting Dates, Soil Temperature, and Oil Content
Dove Creek, CO
Honorable Mention:
Deshae Gehr & Lauren Bacon
The Effects of Estrogen on RNAi Expression of Arabidopsis Wild-Type and Mutant Strains
Louisville, CO

Junior Division Plant Sciences

1st Place:
Haley Matteson
Sick Plants, Well Plants: Using Plants as Biological Indicators of Pharmaceutical Pollution
Colorado Springs, CO
2nd Place:
Johanna Albrigtsen
Allelopathic Effects of Picea pungens
Boulder, CO
3rd Place:
Zachary Nastri
What Colors of Light Make a Plant Grow?
Denver, CO
Honorable Mention:
Tucker Teague
Effects of Lagoon Water on Bean Plants
Wiggins, CO
Honorable Mention:
Elizabeth Hoffner
Healthy and Nutritious Spud
Center, CO

Pioneers of Science Awards

The Board of Directors of the Colorado Science and Engineering Fair understands the hard work and dedication that goes into completing a research project of the caliber it takes to become a CSEF Finalist and congratulates all of you.  Each year, board members meet certain students who are impressive in regards to their enthusiasm and hard work as they take their initial steps into the world of scientific research.  These students have demonstrated sufficient promise in their research that the members of the Board of Directors have chosen to recognize them for following in the footsteps of the great pioneers of science, mathematics, and engineering.

For following in the footsteps of Georges LCF Cuvier in the study of Animal Sciences - Anabel Henriquez
For following in the footsteps of Margaret Mead in the study of Behavioral & Social Sciences - Chad Haunschild
For following in the footsteps of Sigmund Freud in the study of Behavioral & Social Sciences - Schuyler Adkins & Gabrielle Potter
For following in the footsteps of Marie Curie in the study of Chemistry - Kaylie Thompson
For following in the footsteps of Edwin Hubble in the study of Earth & Space Sciences - Sidney Stegman
For following in the footsteps of James Prescott Joule in the study of Energy & Transportation - Kayla Snyder
For following in the footsteps of Sir William Grove in the study of Energy & Transportation - Morgan Felix
For following in the footsteps of Nicola Tesla in the study of Engineering - Madison Thompson
For following in the footsteps of Rosalie Edge in the study of Environmental Sciences - Bryce Ward
For following in the footsteps of Rachel Louise Carson in the study of Environmental Sciences - Nathan Witt
For following in the footsteps of Barry Commoner in the study of Environmental Sciences - Caleb Wright
For following in the footsteps of Grace Hopper in the study of Mathematics & Computer Sciences - Dakota Harris
For following in the footsteps of GV Black in the study of Medicine & Health - Ryan Rohn
For following in the footsteps of Jonas Edward Salk in the study of Microbiology - Rene Carter
For following in the footsteps of Louis Pasteur in the study of Microbiology - Anne Mummery
For following in the footsteps of Max Planck in the study of Physics - Kohler McInnis
For following in the footsteps of Luthar Burbank in the study of Plant Sciences - Rex Stowers


Student Choice Awards

Junior Division:
Ty Gardner & Blaine Cahill
Shaping the Bird Brain
Grand Junction, CO

Senior Division:
Erik Schnaderbeck
Identifying Individual Rainbow Trout Utilizing Distinct Spot Orientation
Monte Vista, CO


Ralph Desch Technical Writing Award

The winner of the Ralph Desch Technical Writing Award for 2010 was Harraz MohdReza for his project
Immunocytochemical Characterization of Mouse Brain Explants in an In Vitro Model of Schizophrenia. Harraz is from Greeley, CO.


Poster Art Contest

Poster Art was done by Branistava Blagajevic, Canon City High School in Canon City, CO.


PACE Teacher Awards

The winners of the 2010 PACE Teacher Awards were
Karl Donnelson of Otis Jr/Sr High School in Otis
Mary Klass of Preston Middle School in Fort Collins
John Wiley of Cherry Creek Challenge School in Denver
Don Anderson of Sacred Heart of Jesus School in Boulder
Doug Horton of Hotchkiss High School in Hotchkiss
Gary Wilkinson of Monte Vista High School in Monte Vista
Greg Busby of North Middle School in Colorado Springs.


Teacher of the Year Award

The winner of the Lockheed Martin Colorado Science and Engineering Fair Teacher of the Year Award was James DePue of Wray High School in Wray, CO.

Back to the Top of the Page

Copyright Colorado State Science Fair, Inc. All rights reserved.
Last modified 10/5/11